הקמת עסק בזכיינות – הקטנת הסיכון

אפשרות קיימת, היא רכישת זכיינות על סניף של עסק קיים. זכיינות היא אופציה בה בוחרים אנשים רבים שרוצים להיות בעלי עסק תוך הקטנת הסיכונים.

מהי זכיינות?

כשמדברים על רכישת זכוייות זכיינות, מתכוונים למעשה להקמה של סניף של רשת קיימת, כאשר הזכיין הוא הבעלים של הסניף, אך הוא פועל בהתאם לתנאי הרשת. ברכישת זכיינות הזכיין צריך להשקיע סכום כסף מסויים שיועבר לחברה המזכה, לשלם תשלומים תקופתיים ולמסור אחוז מסויים מהרווחים של הסניף שיפתח. כמו כן, הוא יהיה כפוף לתנאים המוכתבים על ידי החברה המזכה, כאשר מדובר הן בתנאים מקדימים לחתימת חוזה זכיינות, והן בתנאים לגבי התפקוד השוטף של העסק (כגון עיצוב, ספקים וכדומה).

בצורה הזו אתם לא מבצעים הקמת חברה עצמאית משלכם, וכך גם לוקחים על גבכם סיכונים רבים, אלא "רוכבים" על גב ההצלחה של רשת גדולה ומוכרת וכך מקטינים את הסיכון בהקמת העסק שלכם.

על אף העובדה שהפעלת זכיינות מכתיבה תנאים שאינם בשליטת הזכיין, ומאפשרת לחברה המזכה לערוך ביקורות שוטפות על התנהלות העסק ואף לשלול רשיון זכיינות במידה ותנאי הזכיינות לא מולאו, היתרונות שבהפעלת זכיינות עולים על חסרונותיה. כאשר מדובר על הסכמי זיכיון, יתרון משמעותי בהפעלת זכיינות הוא בהפחתה של החשיפה לסיכון. בהקמת עסק עצמאי מאפס, כזה שלא מוכר לציבור הרחב, יש סיכון גדול בכך שהעסק לא יצליח להגיע לחשיפה מספקת ולא יצליח להמריא ולהכניס רווחים. בנוסף, מי שאין לו נסיון קודם בפתיחת עסק, עלול למצוא את עצמו מסתבך ומתקשה לנהל ולקדם את העסק. ברכישת זכיינות, לעומת זאת, מדובר בעסק מבוסס, בעל שם ומוכר בציבור, כך שרווחים יווצרו מהר יותר ובאופן גורף יותר, דבר שיפצה על הצורך להקצות אחוזים מהם לחברה המזכה. בנוסף, החברה המזכה תעביר הדרכה וליווי שוטף בנוגע לניהול אופטימלי של העסק למי שירכוש ממנה זכיינות. באופן זה, גם אדם חסר נסיון בעולם העסקים, שירכוש רשיון זכיינות, יוכל להשתלב ולהתמצא היטב בכל הפרטים הקטנים שיש לדאוג להם.

כשמדובר ביזם מתחיל, גם ה"חסרונות" שבהפעלת זכיינות מהווים למעשה יתרונות. באופן זה למשל, התחייבותו של רוכש זכיינות לרכישת ציוד לעסק, התחלתי או שוטף, מספקים מסויימים שיתכן שהם לא הזולים ביותר בשוק יכולה להצטייר כחסרון, אך עבור יזם מתחיל מדובר דווקא ביתרון שכן הדבר חוסך ממנו את מלאכת חיפוש הספקים. בנוסף, התחייבותו של רוכש זכיינות לעיצוב מסויים של העסק בהתאם לשאר הסניפים ברשת יכולה להצטייר כמגבילה, אך עבור יזם מתחיל היא יכולה לחסוך הרבה בהוצאות על מעצב פנים.

כפי שהוזכר קודם לכן, הצלחה של עסק תלויה מאוד במזל של מקימיו. זכיינות היא אופציה המאפשרת "לרכב על גל ההצלחה" של מישהו אחר, שעבר את השלבים הקשים בדרך להצלחה ושמזלו כבר האיר לו. באופן זה, הפעלת זכיינות מפחיתה את החשיפה לסיכון, ומעלה את הסיכוי להצלחה.

    ?צריך ייעוץ משפטי
    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם


    B&D White Version
    //